Interesserer du dig for undervisning i klima- og bæredygtighed?

Interesserer du dig for undervisning i klima- og bæredygtighed?

Så kom med, når videnskabsfestivalen Forskningens Døgn afvikler event den 24. april 2023 i Aabenraa Kommune om tøj og forbrug for folkeskolens 5.-6. klasser. Eventen tager udgangspunkt i et nyt undervisningsmateriale om klimavenlige vaner.

Til dette års Forskningens Døgn er der premiere på et nyt elevinddragende og løsningsorienteret undervisningsmateriale - Bliv Klog på Klimavenlige Vaner – en hverdag med tøj, mad og elektronik. Materialet sætter fokus på klimapåvirkningen fra mad, tøj og elektronik, og som bl.a. klæder eleverne på til at udforske og udfordre egne forbrugsvaner.  

Materialet bliver præsenteret ved en event i Padborg, hvor fagfolk fra den grønne tænketank CONCITO i samspil med inviterede elever fra Aabenraa Kommune stiller skarpt på temaet forbrug af tøj, og hvordan man kan fremme mere bæredygtige tøjvaner. 

Eventen er åben for alle, men retter sig primært mod fagfolk med interesse for bæredygtighedsundervisning i skolen. 

Program 

Tema: Forbrug af tøj                         

  • 12.00: Fælles intro: Den grønne tænketank CONCITO introducerer undervisningsmateriale samt dagens tema og program 
  • 12.05: Digital velkomst: Uddannelses- og forskningsminister byder velkommen til Forskningens Døgn
  • 12.10: Elever laver opgave om tøj og forbrug
  • 12.15: Oplæg ved borgmester om arbejdet med forbrug og klima i kommunen - set fra et elev- og skoleperspektiv
  • 12.20: Explainer-video om tøj og forbrug
  • 12.22: Oplæg ved elever om arbejdet op til event
  • 12.40: Bæredygtigt “mode”-show ved elever
  • 13.00: Kort pause samt klimavenlig snack
  • 13.10: Oplæg ved Tanja Gotthardsen; ekspert i tekstil, bæredygtighed og tøjproduktion
  • 13.18: Klima- og bæredygtighedsdebat ved elever og borgmester
  • 13.25: Oplæg ved Charlotte Louise Jensen; adfærdsanalytiker om forbrugstal, børn og adfærd
  • 13.35: Tøjbyttemarked ved elever; herunder præsentationer om tøj og forbrug 
  • 13.55: Fælles afslutning
  • 14.00: Tak for i dag

Eventen er arrangeret af Forskningens Døgn i samarbejde med den grønne tænketank CONCITO med sparring fra Videnskab.dk. 

Nyt undervisningsmateriale lanceres i uge 17

Eventen bygger på et helt nyt undervisningsmateriale, der lanceres i uge 17. Materialet - Bliv Klog på Klimavenlige Vaner – en hverdag med tøj, mad og elektronik - er bygget op som et fællesfagligt undervisningsmateriale og retter sig mod folkeskolens mellemtrin; specifikt elever i 5.-6. klasse. 

I materialet får eleverne den nyeste viden om klimapåvirkningen fra forbrugskategorierne mad, tøj og elektronik, hvortil de bl.a. selv skal prøve at agere forskere ved at udforske og udfordre egne forbrugsvaner samt lave generationsinterview med deres forældre eller bedsteforældre om deres vaner, da de gik i skole. 

Materialet består af tekster, videoer og øvelser fordelt på forskellige elev-temahæfter. Der er ligeledes en lærervejledning til materialet.

Materialet er udviklet af den grønne tænketank CONCITO med sparring fra Videnskab.dk. Det kan downloades gratis på forsk.dk fra uge 17, 2023.

Foto: CONCITO

 

 

 

Kort og godt

Lyreskovskolen, Padborgvej 55a, 6330 Padborg
mandag 24/4 12:00-14:00

Fagområde:

Naturvidenskab, Teknologi og Innovation

Hvad:

Andet

Hvem:

Voksne

Hvor:

Sønderjylland