Hverdagslivet for nyuddannede sygeplejersker på medicinske afsnit

Hverdagslivet for nyuddannede sygeplejersker på medicinske afsnit

I foredraget beskrives bagsiden af jagten på succes blandt unge mennesker, der uddanner sig til sygeplejersker i individualismens tidsalder.

Især unge, nyuddannede sygeplejersker reagerer med udbrændthed, stress, depression og angst i mødet med kolleger og pårørende, når de plejer medicinske patienter og dækker vakante stillinger uden støtte fra en mentor. 

Men de nyuddannede sygeplejerskers problemer skal ikke ses som personlige karaktertræk, og hverken nye eller erfarne sygeplejersker kan fikse problemer omkring nyuddannede sygeplejerskers udfordringer i mødet med realiteterne.

Udfordringerne skyldes institutionelle arbejdsbetingelser i reformerede sygehuse, hvor mange års krav om øget effektivitet for færre midler har presset systemet hårdt.

Dette foredrag gør op med kritikken af nyuddannede sygeplejesker: Der er ikke tale om unge mennesker, der ser sig selv som midtpunkt, fordi de er individualister, men derimod en overansvarlig samvittighedsfuldhed.

(Foto: Shutterstock)

Kort og godt

Kan bookes i

Hovedstaden
Nordjylland
Sønderjylland
Fyn
Sydsjælland, Lolland og Falster
Midtjylland
Bornholm
Midt- og Vestsjælland
Nordsjælland

Transportudgifter

Hotelovernatning ved aftensforedrag.

Emne

Kultur og Samfund
Krop og Sundhed

Målgruppe

Voksne
Unge (inkl. ungdomsuddannelser)

Varighed

90 minutter

Forsker

Carsten Juul Jensen

Ansættelsessted

Institut for sygepleje og sundhedsvidenskab ved Grønlands Universitet

Titel

Ph.d. og sygeplejerske

Kan bookes

fredag 28/4
formiddag eftermiddag aften
Online
(Rønne)
Online