Hvordan fremtryller vi komponenterne til en mobiltelefon?

Hvordan fremtryller vi komponenterne til en mobiltelefon?

På DTU Nanolab kan vi frembringe bittesmå strukturer i computerchips og forme forbindelser til at sende internetsignaler rundt. Men hvad skal der til, når vi vil lave nano- og mikrokomponenter som dem, vi finder i en mobiltelefon?

UDSOLGT

Vi tager dem for givet hver dag, men vi ville slet ikke have nogen mobiltelefoner eller WIFI, hvis ikke vi - som rene magikere - de sidste 70 år havde lært at manipulere materialer for at skabe de komponenter, moderne teknologi er bygget af.

I mit oplæg fortæller jeg om nogle af de strukturer, vi har i en mobiltelefon, og hvordan vi bygger dem.

Hvis det ønskes, kan vi med pap, papir og folie klippeklistre en model af de tynde lagstrukturer, der får en mikro-mikrofon til at fungere. Vejledning og materialeliste kan tilsendes på forhånd.

Jeg kan også fortælle om, hvordan internettet udbredes, og hvilke smådele fra vores laboratorium bruges til det.

Endelig diskuterer vi skalaforholdene, når et øjenhår er gigantisk i sammenligning med det, vi arbejder med, og hvorfor vi er nødt til at minimere støv i vores laboratorium.

Kort og godt

Kan bookes i

Hovedstaden
Nordsjælland
Midt- og Vestsjælland
Sydsjælland, Lolland og Falster

Teknisk udstyr

Evt. udstyr til at klippeklistre (liste kan fremsendes).

Emne

Naturvidenskab
Teknologi og Innovation

Målgruppe

Voksne
Unge (inkl. ungdomsuddannelser)
7.-10. klassetrin

Varighed

40-60 min (afhængig af, om man selv vil bygge en model)

Forsker

Rebecca Bolt Ettlinger

Ansættelsessted

DTU Nanolab

Titel

Processpecialist

Kan bookes

mandag 24/4
formiddag eftermiddag aften
Fysisk
Online
(Gilleleje)
tirsdag 25/4
formiddag eftermiddag aften
Fysisk
Online
(kbh s)
onsdag 26/4
formiddag eftermiddag aften
Fysisk
Online
(Vanløse)
fredag 28/4
formiddag eftermiddag aften
Fysisk
Online
(Haslev)
Fysisk
Online
(Bagsværd)