
James Webb: Verdens største rumteleskop
Rumteleskopet James Webb har været 25 år undervejs og blev langt om længe sendt op i juledagene 2021.
Teleskopet er blevet kaldt "Hubbles efterfølger", men det er så meget mere end det. Efter en rejse på 1,5 millioner kilometer, nedkøling til –250 ºC og kalibrering af dets instrumenter, har det fra sommeren 2022 begyndt at lære os om hidtil uudforskede aspekter af universet. James Webbs infrarøde detektorer er nemlig optimale til at observere især to ting: planeter omkring andre stjerner, og de allerfjerneste — og dermed allerførste — galakser.
Danske forskere har desuden spillet en stor rolle i udviklingen af James Webb og deltager i en tredjedel af de observationelle programmer, som teleskopet foretager i dets første år.
I dette foredrag vil vi høre om James Webb-teleskopet og dets opbygning, teknologi og affyring, samt om den videnskab som vi snart vil bedrive med det.
Der afgives kun foredrag i København eller 10 km derfra
Kort og godt
Kan bookes i
Teknisk udstyr
ProjektorTransportudgifter
Foredraget gives kun i cykelafstand fra København, så der er ingen transportudgifterEmne
Målgruppe
Varighed
45-90 minutterForsker
Peter LaursenAnsættelsessted
Cosmic Dawn Center, Niels Bohr Institutet & DTU SpaceTitel
Astrofysiker og videnskabsformidlerKan bookes
tirsdag 25/4 | ||
formiddag | eftermiddag | aften |
Fysisk
(København S)
|
Fysisk
(Søborg)
|
|
torsdag 27/4 | ||
formiddag | eftermiddag | aften |
Fysisk
(København)
|