
Undgå stikket – fremtidens piller kan være på størrelse med et sandkorn
Vi kender det alle det, at noget medicin skal sprøjtes ind i kroppen – det kan for eksempel være, når vi skal ud at rejse, eller når vores børn skal have deres vacciner. Man skal til lægen og stikkes, så vaccinen kommer direkte ind i kroppen.
På DTU Sundhedsteknologi arbejder vi på at bruge små mikrobeholdere, der har samme størrelse som et sandkorn til medicin såsom vacciner og insulin, så du i fremtiden kan tage medicinen som en pille i stedet for at skulle stikkes.
Mikropillerne beskytter medicinen gennem mund, spiserør og mave og helt frem til tarmen, hvor medicinen optages af kroppen. Hør nærmere om hvorfor det er så svært at udvikle en pille til insulin eller vaccination, og hvordan vi forsøger at løse gåden.
Alt efter aldersgruppe vil vi inddrage publikum og lave forskellige aktiviteter med praktiske øvelser.
Billede: Jesper Scheel, DTU Health Tech
Kort og godt
Kan bookes i
Emne
Målgruppe
Varighed
Fra 20 minutter til 1,5 time alt efter ønskeForsker
Line Hagner NielsenAnsættelsessted
DTU SundhedsteknologiTitel
ForskerKan bookes
mandag 24/4 | ||
formiddag | eftermiddag | aften |
Fysisk
|
Fysisk
|
|
tirsdag 25/4 | ||
formiddag | eftermiddag | aften |
Fysisk
|
Fysisk
|
|
onsdag 26/4 | ||
formiddag | eftermiddag | aften |
Fysisk
|
Fysisk
|
|
torsdag 27/4 | ||
formiddag | eftermiddag | aften |
Fysisk
|
Fysisk
|
|
fredag 28/4 | ||
formiddag | eftermiddag | aften |
Fysisk
(Nærum)
|