Betingelser for kreativitet – set gennem legens briller
Foredraget undersøger, hvordan kreativitet og samarbejde kan forstås gennem inspiration fra legens måde at fungere på. Leg bruges her ikke som en metode eller aktivitet, men som en måde at forstå, hvordan idéer ofte opstår undervejs, formes af situationen og udvikles i samspil mellem mennesker.
I foredraget fokuserer jeg på vekslen mellem åbenhed og fordybelse – mellem perioder med observerende, undersøgende opmærksomhed og perioder med mere målrettet fokus. Samtidig peger jeg på de på de sociale dimensioner i kreativitet, hvor forskellige deltagelsesformer og roller spiller en central rolle for engagement og samhørighed.
Med afsæt i forskning i leg, kreativitet og læring viser jeg, hvordan betingelser som autonomi, tid, tryghed og vekslen mellem undren og afklaring kan understøtte kreative processer og samarbejde i arbejdslivet.
(Foto: Shutterstock)
Kort og godt
Kan bookes i
Teknisk udstyr
projektor til præsentationEmne
Målgruppe
Varighed
45 minutterForsker
Jesper Falck LegaardAnsættelsessted
Designskolen KoldingTitel
LektorKan bookes
| torsdag 23/4 | ||
| formiddag | eftermiddag | aften |
|
Fysisk
(Aarhus C)
|
||