Vidnesbyrd om kollisionen: På sporet af Grønlands forhistoriske bjergtinder

Vidnesbyrd om kollisionen: På sporet af Grønlands forhistoriske bjergtinder

Alperne og Himalaya blev dannet ved kollision mellem kontinenter i geologisk 'nutid', men hvor langt tilbage i Jordens historie har bjergkædedannelse af denne type fundet sted? Det er spørgsmålet - og en vigtig del af svaret findes i Grønland.

Kontinenterne har sejlet rundt på Jorden i en stor del af dens historie, og i deres bjergarter og strukturer er der mindelser om æonerne, der er gået. Men jo ældre bjergarterne er, desto vanskeligere er det at tyde disse mindelser.

I foredraget fortælles om, hvordan foredragsholderen sammen med utallige kolleger gennem årtier har studeret rødderne af en bjergkæde, der for næsten 2 milliarder år siden strakte sig tværs over Grønland - fra Sisimiut-regionen i Vest til Tasiilaq-regionen i øst.

Nagssugtoqiderne er navnet, og vi mener at kunne vise, at denne struktur blev dannet ved kollision mellem kontinenter.

Før kontinenter kolliderer er de adskilt af oceaner, og det er resterne af disse oceaner, der er det vigtigste - men ikke eneste - vidnesbyrd om kollisionen.

(Foto: Kai Sørensen)

Kort og godt

Kan bookes i

Hovedstaden
Nordsjælland
Midt- og Vestsjælland

Teknisk udstyr

projektor til power point

Emne

Naturvidenskab

Målgruppe

Voksne
Unge (inkl. ungdomsuddannelser)

Varighed

60 minutter

Forsker

Kai Sørensen

Ansættelsessted

GEUS

Titel

emeritus, tidl. statsgeolog og vicedirektør ved Danmarks og Grønlands geol. Undersøgelse (GEUS)

Kan bookes

mandag 24/4
formiddag eftermiddag aften
Fysisk
tirsdag 25/4
formiddag eftermiddag aften
Fysisk
onsdag 26/4
formiddag eftermiddag aften
Fysisk
torsdag 27/4
formiddag eftermiddag aften
Fysisk
fredag 28/4
formiddag eftermiddag aften
Fysisk