Den nye bogføringslov
I løbet af foredraget beskrives både de regler som virksomheder, der har valgt et registreret, digitalt standardbogføringssystem og de, som har valgt at benytte et ikke-registeret system, skal forholde sig til og overholde.
Foredraget vil desuden indeholde eksempler på, hvordan de nye tiltag i bogføringsloven kan bidrage til at lette den administrative byrde samt hjælpe til øget kvalitet i regnskabsdata og it-sikkerhedsniveauet i virksomhederne.
Foredraget vil både indeholde nogle generelle elementer, samt være tilpasset den konkrete virksomhed, som bestiller foredraget.
Hvis virksomheden, som bestiller foredraget, står overfor at skulle skifte eller tilpasse deres bogføringssystem grundet de nye regler, kan dette foredrag desuden forlænges med en workshop, hvor vi i fællesskab diskuterer hvordan virksomheden bedst muligt sikre det for dem bedste valg af system eller tilpasning af eksisterende system samt en god implementering af dette.
Foto: Shutterstock
Kort og godt
Kan bookes i
Emne
Målgruppe
Varighed
1,5-2 timer inkl. spørgsmålForsker
Jeanette WillertAnsættelsessted
Copenhagen Business SchoolTitel
Associate Professor, Ph.d.Kan bookes
| mandag 20/4 | ||
| formiddag | eftermiddag | aften |
| tirsdag 21/4 | ||
| formiddag | eftermiddag | aften |
|
Fysisk
(Viborg)
|
||
| onsdag 22/4 | ||
| formiddag | eftermiddag | aften |
|
Fysisk
(Aarhus C)
|
Fysisk
(Aarhus C)
|
|
| torsdag 23/4 | ||
| formiddag | eftermiddag | aften |
| fredag 24/4 | ||
| formiddag | eftermiddag | aften |
| lørdag 25/4 | ||
| formiddag | eftermiddag | aften |
| søndag 26/4 | ||
| formiddag | eftermiddag | aften |