Tyskland efter murens fald 1989

Tyskland efter murens fald 1989

Dette er historien om et land, der på lige over 30 år er gået fra fysisk splittelse og armod til at være en central topspiller på den internationale scene - og om de spøgelser, de stadig slås med.

Alt er forandret i Tyskland. Mere end 30 år er der gået siden murens fald i 1989, DDR's opløsning og foreningen af DDR med Vesttyskland i oktober 1990 - og landet er på nogle måder så godt som uigenkendeligt.

Dette foredrag belyser de indenrigspolitiske forandringer i Tyskland efter genforeningen - særligt diskussionen om den forandrede rolle, det forenede Tyskland har fået i kraft af, at de er det folkerigeste land i EU, såvel i Europa som globalt.

Efter Tyskland i 1990 genvandt fuld suverænitet lå det ikke ligefrem i kortene, at landet skulle komme til at stå i spidsen for det moderne Europa. Det har faktisk sit eget udtryk på tysk: "Vormacht wider Willen".

En førende magt mod sin vilje.

Kort og godt

Kan bookes i

Midt- og Vestjylland
Nordjylland
Nordsjælland
Bornholm
Fyn
Midt- og Vestsjælland
Syd- og Sønderjylland
Storkøbenhavn
Sydsjælland, Lolland og Falster

Transportudgifter

Skal dækkes af rekvirent

Emne

Kultur og Samfund

Målgruppe

Voksne
Unge (inkl. ungdomsuddannelser)

Varighed

60 minutter

Forsker

Karl Christian Lammers

Ansættelsessted

Saxo-Instituttet, Københavns Universitet

Titel

Lektor emeritus i tysk samtidshistorie

Kan bookes

tirsdag 22/4
formiddag eftermiddag aften
Fysisk
Fysisk
onsdag 23/4
formiddag eftermiddag aften
Fysisk
Fysisk
torsdag 24/4
formiddag eftermiddag aften
Fysisk
Fysisk
fredag 25/4
formiddag eftermiddag aften
Fysisk
Fysisk
lørdag 26/4
formiddag eftermiddag aften
Fysisk
Fysisk
søndag 27/4
formiddag eftermiddag aften
Fysisk
Fysisk