Deep Visual Proteomics – Hvad er det, og hvordan kan det pionere patientbehandling?

Deep Visual Proteomics – Hvad er det, og hvordan kan det pionere patientbehandling?

Tænk hvis vi vidste, hvordan hver enkelt celle i kroppen fungerer. Med Deep Visual Proteomics (DVP) kan vi komme uhyre tæt på. DVP kan kortlægge proteinindholdet i kroppens enkelte celler med hidtil uset præcision, og teknikken kan potentielt komme til at revolutionere, hvordan vi diagnosticerer og behandler patienter i fremtiden.

Kroppen består af billioner af celler. Hver celle fungerer forskelligt takket være proteiner, som er cellens byggesten, og som driver alle cellulære processer. For bedre at kunne diagnosticere og behandle patienter er det relevant at vide præcis, hvilke proteiner der bliver påvirket af sygdom -  og hvordan. Det er en svær opgave, da hver celle indeholder milliarder af proteiner. 

Efter mange års forskning inden for både biologi og kunstig intelligens, er vi dog ved at nå en milepæl. I startup’et OmicVision har vi udviklet Deep Visual Proteomics (DVP), hvor vi kombinerer avancerede laboratorietekniker med specialiserede AI-modeller til at analysere proteinindholdet i kroppens celler. 

I foredraget vil jeg give et unikt indblik i DVP og dets potentiale til at revolutionere personaliseret medicin.

(Foto: OmicVision)

Kort og godt

Kan bookes i

Midt- og Vestjylland
Nordjylland
Nordsjælland
Bornholm
Fyn
Midt- og Vestsjælland
Syd- og Sønderjylland
Storkøbenhavn
Sydsjælland, Lolland og Falster

Teknisk udstyr

Kun computer til at vise mit foredrag.

Transportudgifter

Da jeg ikke er ansat af et universitet, ønsker jeg dækket mine transportudgifter for alle foredrag, der skal holdes uden for København og 2970 Hørsholm. Hvis der er brug for overnatning for at jeg kan komme og give foredraget, så ønsker jeg også overnatningen dækket for at kunne garantere, at jeg kan komme.

Emne

Teknologi og Innovation
Krop og Sundhed
Naturvidenskab

Målgruppe

Voksne
Unge (inkl. ungdomsuddannelser)

Varighed

30-45 min (men kan tilpasses efter aftale til både at være længere eller kortere)

Forsker

Julie Hagedorn Thomsen

Ansættelsessted

OmicVision Biosciences

Titel

PhD, Research Associate

Kan bookes

onsdag 22/4
formiddag eftermiddag aften
Fysisk
Online
(København S)
torsdag 23/4
formiddag eftermiddag aften
fredag 24/4
formiddag eftermiddag aften
lørdag 25/4
formiddag eftermiddag aften
søndag 26/4
formiddag eftermiddag aften