Klimakriser og katastrofer i Danmarks oldtid – kan vi lære noget af det?

Klimakriser og katastrofer i Danmarks oldtid – kan vi lære noget af det?

Rekordvarme somre og vinter efter vinter uden sne. Er du også bekymret for de klimaændringer, vi ser i dag? Den nyeste arkæologiske forskning peger på, at mange samfundsændringer i fortiden hænger sammen med klimaændringer. Men kan vi mon lære noget af det?

Klimaet og miljøet har altid ændret sig på vores planet, og folk har gennem tiden skullet forholde sig til forandringerne. Gennem oldtidens mange årtusinder er også Danmarks tidligere indbyggere blevet udsat for både vulkanudbrud, tsunamier og jordskælv.

Takket være nye arkæologiske fund og naturvidenskabelige landvindinger hen over de sidste år ved vi nu meget mere om fortidens klima og miljø, og hvordan fortidens kultur- og klimaændringer hænger sammen. 

I foredraget vil jeg fortælle, hvordan den nye viden har tydeliggjort, at klimaet og miljøet skal tages alvorligt som drivkræfter i samfundets udvikling - og hvad vi fremover kan lære af fortiden.

(Foto: Shutterstock)

Kort og godt

Kan bookes i

Midt- og Vestjylland

Teknisk udstyr

AV-udstyr

Emne

Kultur og Samfund

Målgruppe

Unge (inkl. ungdomsuddannelser)
Voksne

Varighed

45min

Forsker

Felix Riede

Ansættelsessted

Aarhus Universitet

Titel

Professor

Kan bookes

tirsdag 21/4
formiddag eftermiddag aften
onsdag 22/4
formiddag eftermiddag aften
Fysisk
(Lystrup)